Вести

Променливо облачно со температури до 26 степени

Veles Maj 2021

Денеска ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди. Попладне, претежно во западните и југоисточните делови од земјата, ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.Текстот продолжува под рекламата Утринските температури се движат од 4 до …

Прочитај повеќе

Претстои борба за Куп пехарот во Општинската фудбалска лига Велес

Во текот на неделата се одиграа четвртфиналните натпревари од Куп натпреварувањето на Општинската фудбалска лига Велес. Екипите на Бабуна, Форца Нова, Башкими и Илинден од Башино село обезбедија полуфинале.Текстот продолжува под рекламата ФК Горски – ФК Форца Нова 1:2, ФК Башкими – ФК Мартолци 3:0 (СЛУЖБЕНО), ФК Младост – ФК …

Прочитај повеќе

Костадиновски и Стојанов донесоа нова победа за Борец

Borec Ultras

Фудбалерите на Борец со победа од 3:1, полувреме 3:0 на гостувањето во Прилеп кај екипата на Ултрас го потврдија првото место и обезбедениот пласман во баражот за Втората фудбалска лига.Текстот продолжува под рекламата Костадиновски го отвори резултатот уште во првата минута. Стојанов зголеми на 2:0 во 15 минута, а со …

Прочитај повеќе

Инаугурирана новата претседателка Гордана Силјановска

gordana-siljanovska-davkova

Силјановска Давкова претпаднево во Собранието даде свечена заклетва дека дека функцијата ќе ја извршува совесно и одговорно, дека ќе ги почитува Уставот и законите и дека ќе ги штити независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, без притоа, да употреби Северна во името на државата. При давањето на заклетвата повторувајќи …

Прочитај повеќе

Скопјанец повреден по пад од мотоцикл кај велешко езеро Младост

policija svetla

Мотициклист е повреден откако ноќеска возејќи на патот езеро Младост – Велес, пред крстосницата за село Отовица, изгубил контрола и паднал на коловозот.Текстот продолжува под рекламата „На 12.05.2024 во 00.10 часот во СВР Велес било пријавено дека на регионалниот пат Р-1102езеро Младост – Велес, пред крстосницата за село Отовица, велешко, …

Прочитај повеќе

Ако сакате да избегнете „страшен“ тинејџер, ова се неколку работи на кои треба да го научите

Сте го слушнале ова милион пати – родители на постари деца им го упатуваат предупредувањето на родители на помали деца: „Само почекај да стане тинејџер!“ Што тогаш треба да прави родителот? Нашите преслатки деца во одреден момент неизбежно ќе станат тинејџери. Ако сакате да избегнете „страшен“ тинејџер, ова се неколку …

Прочитај повеќе

За прв пат Македонија ќе добие жена за претседател – кој се досегашните претседатели на државава

PRETSEDATELSKA VILA VODNO

Киро Глигоров, Борис Трајковски, Бранко Црвенковски, Ѓорѓе Иванов, Стево Пендаровски. На овие претседатели од денеска им се приклучува и првата жена претседател – Гордана Силјановска Давкова која на претседателските избори освои над 500.000 гласови и ќе ја води државата во следните пет години. На претседателската фотелја досега седнаа петмина претседатели. …

Прочитај повеќе

Борисов: Го повикувам колегата Мицкоски, тој е мој колега, тој ми е добар пријател, од ЕПП, да престане да зборува, бидејќи изборите поминаа

Bojko Borisov

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, го повика претседателот на на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да си ги измери зборовите по изборите во Македонија. „Го повикувам колегата Мицкоски , тој е мој колега, тој ми е добар пријател, од ЕПП, да престане да зборува, бидејќи изборите поминаа. Му честитав за неговиот успех, …

Прочитај повеќе

Велешкиот театар со „Едвард втори“ ќе настапи на МТФ „Војдан Чернодрински“, Јордан Витанов награден за животно дело

edvard-vtori-prestava

Театарскиот ансамбл на велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ со претставата „Едвард втори“ во режија на Андриј Жолдак ќе настапи на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“, што ќе се одржи од 7 до 14 јуни во Прилеп.Текстот продолжува под рекламата Претставата е во 11 селектирани претстави и е дел во …

Прочитај повеќе

Инаугурацијата на Силјановска Давкова ќе биде денеска во 12 часот

gordana-siljanovska-davkova

Новоизбраната претседателка на државата Гордана Сиљановска-Давкова денес напладне ќе даде свечена изјава на инаугуративна седница во Собранието, согласно со член 81 став 9 од Уставот на Македонија.Текстот продолжува под рекламата Седницата е закажана откако Државната изборна комисија (ДИК) на седница објави конечност на резултатите за Претседателските избори, одржани на 24 …

Прочитај повеќе