Меѓународен

Шпанија, Италија и Хрватска во „групата на смртта“, Србија против Англија на Евро 2024

Вечерва во Хамбург со жрепка беа одредени групите за првата фаза од Европското првенство во фудбал што следната година ќе се одржи во Германија. Домаќинот Германија е дел од А конкуренцијата во која ќе настапат уште Унгарија, Шкотска и Швајцарија. Актуелниот шампион Италија ќе биде во Б групата заедно со …

Прочитај повеќе

Видиќ: Морам ли прво да одам во затвор за да добијам некоја функција во српскиот фудбал?

Nemanja Vidic

Познатиот српски фудбалер Немања Видиќ, кој на почетокот на годината поднесе кандидатура за претседател на Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС) и набрзо се откажа од кандидатурата, јавно праша дали прво треба да оди во затвор за потоа да може да обавува некоја функција во српскиот фудбал. „А како тоа Драган …

Прочитај повеќе

Хулигани во Задар ја нападнаа делегацијата на Црвена Звезда

kk crvena zvezda

Голем скандал се случил доцна синоќа во Задар, каде во два одвоени инциденти се нападнати членови на раководството на кошаркарскиот клуб Црвена ѕвезда и двајца новинари од Србија.Содржината продолжува под рекламата Најпрви маскирани лица нападнале членови на Управниот одбор на белградскиот клуб, а потоа во друг инцидент исто така биле …

Прочитај повеќе

Рио Фердинанд со порака до новото засилување на црвените ѓаволи

sofijan amrabat

Манчестер Јунајтед вчера и дефинитивно ја завтори операцијата „Софијан Амрабат“ и го донесе Мароканецот во првиот тим, епилог со кој се стави крај на преговори кои траеја два месеци. Ерик Тен Хаг на крајот дочека нов деструктивец и тоа беше последната алка која недостасуваше во неговата замисла за новата сезона, …

Прочитај повеќе

Познати се сите учесници во ЛШ – Ждрепката е вечерва од 18 часот

liga sampioni

Вечерва од 18 часот, во седиштетот на УЕФА, во Нион ќе биде бидат одредени групите за новата сезона во Лигата на шампионите. Во првиот шешир покрај освојувачите на Лигата на шампионите и Лига Европа, во минатата сезона, Манчестер сити и Севилја се и Барселона, Наполи, Баерн, ПСЖ, Бенфика и Феенорд. …

Прочитај повеќе

Голем ден за навивачите на црвените ѓаволи, Хари Мегваер го напушта клубот

hari megvaer

Доскорешниот капитен на Манчестер Јунајтед, Хари Мегваер ќе го напушти клубот и ќе се пресели во редовите на Вест Хем. „Би-Би-Си“ ексклузивно објави дека двата клуба постигнале договор за трансферот и Јунајтед за дефанзивецот ќе заработи 30 милиони фунти. Мегваер не беше во прв план кај менаџерот Ерик тен Хаг, …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Немили сцени во Атина откако дојде до судир на навивачките групи на Аек и Динамо Загреб, едно лице загина

huligani dinamo aek tepacka

Доцна синоќа пред вечерашниот дуел од третото коло од квалификациите за Лигата на шампионите меѓу Динамо Загреб и АЕК дошло до голем судир меѓу двете групи навивачи во кој што загинал еден грчки фан. УЕФА претходно им забрани на навивачите да гостуваат за да избегнат инциденти, но во понеделникот вечерта …

Прочитај повеќе

Почина легендата Мирко Новосел

MIRKO NOVOSEL

На 86 години почина Мирко Новосел, легендарниот хрватски кошаркар и тренер, член на Куќата на славните. Најтрофејниот хрватски кошаркарски тренер, кој освои речиси се што можеше да се освои, е роден на 30 јуни 1938 година во Загреб, а кошарката на овие простори ја напушти како ретко кој друг тренер.Содржината …

Прочитај повеќе

Никола Миротиќ потпиша за белградски Партизан

nikola mitrovik

Завршена е сагата околу Никола Миротиќ. Поранешниот кошаркар на Барселона потпиша за Партизан. Како што пренесува „Телефраф“, Миротиќ потпиша договор со Партизан до крајот на сезоната. Тој минатата сезона, носејќи го дресот на Барселона во Евролигата, просечно постигнуваше по14 поени и пет скокови по натпревар. Освен по кошарката, Миротиќ исто …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Деле Али со исповед кај Гери Невил: На шест години ме малтретираше и сексуално ме злоставуваше пријател на мајка ми

Dele Ali

Деле Али е класичен пример за пропаднат фудбалски талент, откако некогашната суперѕвезда од времето кога блескаше за Тотенхем за само неколку години успеа да го допре дното во кариерата. Откако мина неколку неуспешни позајмици Деле Али сега се мачи да најде нов клуб, но некогашниот фудбалски велемајстор го привлече врз …

Прочитај повеќе