Занимливости

Работи што никако не смеете да им ги кажете на трудниците

trudna zena

Ако сте бремени, вие сте во центарот на вниманието на случајните минувачи, познајниците сакаат да ви го допрат стомакот, кажуваат секакви работи и имаат совети за вас, а некои од пријателите и членовите на семејството кажуваат реченици кои воопшто не се пријатни. Многу од овие коментари станаа толку чести што …

Прочитај повеќе

Денешните татковци поминуваат три пати повеќе време со децата во споредба со претходните генерации

dete na more

Промените во економските односи, менувањето на стилот на работните места, но и еманципацијата на жените и нивното поголемо влегување на пазарот на труд овозможи денешните татковци да поминуваат повеќе време со нивните деца во споредба со претходните генерации. Додека порано татковците ги гледале децата само за вечера откако ќе се …

Прочитај повеќе

Неделен хороскоп

horoskop-wrozby-1

Oвен Во наредниот период ќе бидете многу окупирани со работи од минатото, особено кога станува збор за односот со партнерот. Обидете се да решите одредени работи преку компромис. Бик Односот со семејството е многу критичен поради одредени работи со кои нема да се согласите. Најдобро би било добро да размислите …

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Јапонецот кој потроши илјадници евра да стане куче излезе на прошетка

covek stana kuce

Jапонец кој потроши илјадници евра за да се трансформира во куче од расата шкотски овчар неодамна го имаше своето прво јавно појавување, а камерата на еден германски ТВ канал го сними неговото деби на улица и реакциите на луѓето и на животните на неговиот крајно реалистичен костим. Во претходните видеа …

Прочитај повеќе

Сончањето за време на бременост може да биде опасно за плодот

plaza dupeni beach

За време на летната сезона многу жени се прашуваат дали е безбедно да се сончаат на плажа или во солариум додека се бремени. Тие секако би сакале да имаат убав тен, но дали вреди да го ризикуваат своето здравје и здравјето на своето неродено дете? Кога станува збор за трудници …

Прочитај повеќе

Биткоинот на највисоко ниво во последниве 6 недели, крипто иницијативите се засилуваат

bitkoin

Биткоинот се искачи на највисокото ниво од почетокот на мај, поттикнато од крипто иницијативите во кои се вклучени главните играчи од традиционалниот финансиски сектор. Најголемото дигитално средство порасна за цели три проценти за да се тргува за 28.720 долари во Сингапур, со што закрепнувањето на токенот оваа година достигна 74 …

Прочитај повеќе

Мајкрософт ги замрзнува платите на вработените

majkrosofr

Една од најголемите технолошки компании во светот Мајкрософт одлучи да ги замрзне платите на сите вработени со полно работно време како дел од мерките за штедење. Како што пренесува Блумберг, извршниот директор Сатја Надела во писмо до вработените изјавил дека овој потег е неопходен за да се генерираат доволно пари …

Прочитај повеќе

Постојат шест типа исклучителни и надарени деца

deca i roditeli

Повеќето родители се способни да одгледаат среќно, здраво и емотивно стабилно дете. Но, многумина се борат на патот.Содржината продолжува под рекламата Во две децении искуство и работа, детскиот психолог Шефали Сабари запознал и работел со многу родители и деца. Како што вели, во тоа време открила дека кога родителите не …

Прочитај повеќе

Велешанката Татјана Јанушева блеска во кампањата за бреднот „Страдивариус“

TATJANA JANUSEVA

Нашиот интернационален модел велешнаката Татјана Јанушева блесна во најновата кампања за брендот Страдивариус, пренесува emagazin.mk Иако кампањата беше изработена пред само една недела во Барселона кративниот тим на брендот го објави материјалот пред два дена на нивниот сајт. Татјана после успесите и ангажманите од минатата година каде работеше на одлични …

Прочитај повеќе

Почнува сезоната на алергија на полен – совети како да ги ублажите симптомите

alergii, polen

Избегнувајте да поминувате време на отворено Иако избегнувањето престој на отворено по зимските денови изгледа како невозможна мисија, луѓето кои се алергични на полен треба двапати да размислат пред да одлучат да го напуштат домот. Но, тоа не значи дека не треба да излегувате од дома, туку потрудете се да …

Прочитај повеќе