Занимливости

Над еден милион туристи од Македонија ја посетиле соседна Грција во 2023 година

grcija plaza

Минатата година Грција ја посетиле 1.128.000 туристи од Северна Македонија, бројка што е нешто помалку од двојно поголема споредбено со 2022 година, согласно податоците од Институтот на Асоцијацијата на грчки туристички бизниси (ИНСЕТЕ), јави дописничката на МИА од Атина. Во истражувањето „Кој каде оди? Колку долго останува? Колку троши?“, ИНСЕТЕ …

Прочитај повеќе

Ова се трите најдобри земји за водење бизнис

Сингапур, Данска и САД се најдобрите места во светот за водење бизнис, според рангирањето на деловната клима на Економист интелиџенс јунит (Economist Intelligence Unit). „Сингапур ќе остане најдобрата географска област во светот за водење бизнис, како што беше во изминатите 16 години“, изјави за Си-Ен-Би-Си (CNBC) менаџерот за прогнози за …

Прочитај повеќе

По двата распродадени и трет митинг на Бојан и Марјан!

Tret miting Velevski

Откако првите два митинзи на 27ми во Кино Верзум беа брзо распродадени и се барашекарта повеќе, сега уште еден трет и последен митинг во Велес за оваа кампања на БојанВелевски и Марјан Георгиевски со наслов “МОЖЕВМЕ” (мало сутра).Содржината продолжува под рекламата Во стилот на прав предизборен митинг со многу енергија …

Прочитај повеќе

По патиштата ширум Европа ќе се возат камиони долги до 25 метри

kamion

Европскиот парламент со 330 гласа „за“, 207 против и 74 воздржани ја усвои директивата на Европската комисија според која камионите со носивост до 60 тони наскоро ќе можат да се движат по патиштата низ континентот. Сега останува само оваа револуционерна мерка да ја одобри Европскиот совет каде заседаваат земјите-членки. Овие …

Прочитај повеќе

Биткоинот на рекордни нивоа – за една година поскапе за 200%

bitkoin

Најпознатата криптовалута биткоин стигна чекор поблиску до највисоката цена во историјата на своето постоење. Така, со вредност од околу 68.990 долари денес бтикоин е поскап отколку цените забележани во текот на пандемијата. Пазарната капитализација на биткоин достинг 1,28 трилиони дикари од декември 2021 година. Биткоин, кој сочинува повеќе од половина …

Прочитај повеќе

Што е разликата: IQOS ILUMA споредено со претходната генерација IQOS уреди?

Уредите без чад значително ја променија сликата на пазарот на алтернативи на пушењето. Предводник во оваа категорија несомнено се IQOS уредите. Со загревање наместо согорување на тутунот, уредите нудат подобра алтернатива на цигарите за сите полнолетни пушачи, кои инаку би продолжиле да пушат.На македонскиот пазар неодамна пристигна технолошки најнапредниот уред …

Прочитај повеќе

Новиот изглед на Жито Лукс, одраз на идните цели и развојни планови на компанијата

zito-luks9

Со нови бои, ново лого и нов, модерен дизајн на сите пакувања, Жито Лукс го претстави својот нов визуелен идентитет. Унапредувањето на постоечкиот изглед на брендот e одлука на компанијата направена по низа испитувања на мислењето на потрошувачите и нивната перцепција за брендот.„Огромен е предизвикот да се направи промена, посебно …

Прочитај повеќе

IQOS – алтернатива за возрасните пушачи развиена врз база на научни докази

Во центарот на работењето на тутунскиот гигант Филип Морис Интернешнал (ФМИ), при создавањето на својата иновативна тутунска алтернатива IQOS, стои токму науката. Овие уреди, достапни на македонскиот пазар, претставуваат софистицирани уреди наменети за загревање на тутунот. Уредите за прв пат се појавија на пазарите во Италија и Јапонија, уште пред …

Прочитај повеќе

Акциите на „Епл“ паѓаат поради големото враќање на „Хуавеи“

„Епл“ објави дека генерирал 119,6 милијарди долари во продажба и 33,92 милијарди долари профит во првиот квартал од својата фискална година, надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите, но цената на акциите сепак паднала, бидејќи инвеститорите биле разочарани од приходите од продажба на кинескиот пазар на паметни телефони, глобално најконкурентните, каде што …

Прочитај повеќе

Како технологијата ги смени онлајн казината

kazino

Онлајн казината доживеаја огромни промени со помош на модерната технологија. Во овој текст разгледуваме некои од најважните промени и нивното влијание.Сите знаеме дека технологијата им овозможи на љубителите на казино игри да уживаат во нивните омилени наслови директно од своите домови. Но, дали знаете дека технологијата продолжува да ги менува …

Прочитај повеќе