Занимливости

Дневен хороскоп за понеделник, 13-ти март 2023-та година

хороскоп

ОВЕНБидете внимателни во деловните задачи. Цврсто чекорете и не паѓајте во заблуди, опиени од слатки ветувања. Пред да продолжите со конкретни активности, пресметајте ги добрите и лошите страни за да се осигурате од можни загуби. Имате големи надежи за вашата врска со една личност, но и во овој случај бидете …

Прочитај повеќе

Недостатокот на калциум кај децата, еве како да го препознаете

Majka i dete

Симптомите на хипокалцемија зависат од тоа колку е низок калциумот кај детето и колку брзо дошло до падот. Детето може да биде нервозно, да повраќа, да изгледа слабо или летаргично, да се грчи или да се тресе, да јаде помалку, да се чувствува тромо, па дури и да има епилептични …

Прочитај повеќе

(Видео) Совладан мажот кој се обиде да отвори врата во авион и да избоде човек

avion

Маж од американската сојузна држава Масачусетс се обидел да ја отвори вратата на авионот за време на лет на релација Лос Анџелес – Бостон, а потоа со скршена метална лажица се обидел да прободе член на екипажот во вратот. На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот. На него се …

Прочитај повеќе

Како да го научите детето да му се спротивстави на врсникот кој го малтретира?

dete

Денес сѐ почесто се зборува за горливиот проблем со врсничкото насилство меѓу децата и младите. Вербалното или физичкото малтретирање кое трае долго може да остави длабоки емоционални последици по здравјето на детето, но и да доведе до сериозни повреди. Ако вашето дете е жртва на злоупотреба од врсници, психолозите велат …

Прочитај повеќе

Oвие држави им плаќаат на жителите да користат велосипед

velosipedisti

За да не останат заробени со часови во километарски колони до работа, сè повеќе луѓе низ Европа одлучуваат да патуваат со велосипед. Некои земји се понапред во велосипедската инфраструктура во споредба со други, а дополнително, за да го популаризираат овој најзелен начин на транспорт, сè повеќе земји воведуваат специјални понуди …

Прочитај повеќе

„Мета“ воведува претплата за верификување профили на Фејсбук и Инстаграм

fb logo

Сопственикот на компанијата „Мета“, Марк Закерберг најави дека корисниците на Фејсбук и Инстаграм ќе можат со претплата да ги верификуваат своите профили на овие платформи. Со функција наречена „Meta Verified“, корисниците ќе може, покрај тн. „син беџ“, да добијат и дополнителна заштита од лажно претставување, како и директен пристап до …

Прочитај повеќе

„Тесла“ ќе повлече 362.000 автомобили во САД поради дефект

TESLA ZNAK

Американската компанија „Тесла“ објави дека ќе повлече 363.000 електрични автомобили од пазарот поради дефекти во новата верзија на софтверот наменет за овој автомобил.Содржината продолжува под рекламата Според Financial Times, повлекувањето на автомобилот ги опфаќа Model S и Model X произведени помеѓу 2016 и 2023 година, како и Model Y произведен …

Прочитај повеќе

Користење цуцла – причини ЗА и ПРОТИВ

bebe so cucla

Ах, таа цуцла! Како и многу работи со децата, одлуката е тешка, а на крајот сѐ зависи од тоа на кого му верувате. Односно, за кое верување ќе се одлучите. Сепак, постојат причини „за“ и „против“ користење на популарната цуцла. Да се ​​понуди цуцла или не? Кога детето не сака …

Прочитај повеќе

Велешанец ја запроси својата девојка со светлечки напис на мост во Истанбул

velesanec ja pobaral devojkata vo Istanbul

„Прстенот сакав да биде со уникатен дизајн и го купив од Капали чаршија кога пристигнавме во Истанбул, каде што бевме и сместени еден ден пред запросувањето. Потоа изнајмив јахта и ја запросив за време на крстарење под Босфорскиот мост“, споделува Александар (31) од Велес за CRNOBELO.com за запросувањето на својата …

Прочитај повеќе

Дечко од Сомалија, дал отказ за да патува низ светот и останал во Македонија

Turist od Somalija

„Еден пријател ме поздравува и ми вели: ‘Кај си бе брат да те е*ам’. Кога проверив на Гугл што значи изразот останав збунет, зошто така се поздравувате?“ – вели Мустафа Ахмед, момчето кое се вљуби во нашата земја, а редовно споделува видеа кои ја пробува македонската храна, но се шегува …

Прочитај повеќе