понеделник, 29 ноември, 2021

Батали

Практично решение за дилемата – што да правите кога детето има бесни испади

Dete jade zelencuk

Кога чувствувате дека проблемите се приближуваат – вашето дете почнува да се жали и да шмрка, да кука – внесете малку забава во вашата прошетка/шопинг, што и да правите. Зачудени, погледнете некаде во далечината и извикнете нешто како: „Мајко мила, дали е тоа жирафа во супермаркетов?!“ Психологот и семеен советник …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ново музичко парче на младиот хармоникаш од Чашка, Давор Ќимовски

Ново музичко парче објави младиот хармоникаш Давор Ќимовски. Се работи за оро со наслов „Разиграна румба“, авторско дело на Ќимовски, на кое 16-годишниот хармоникаш ги покажува своите виртуозни способности. Аранжманот на „Разиграна румба“ е на велешанецот Иван Милевски, снимена е во студиото на IMusic продукција, која го изработни и видеото.Содржината …

Прочитај повеќе

La Familia, Liquor & Gift Shop со нова инвестиција, велешкиот бренд ја отвори својата трета по ред продавница

la familija

Франшизата на La Familia се зголеми за уште еден член. Третата по ред специјализирана продавница на La Familia Liquor & Gift Shop се отвори во Скопје, во четвртокот, на 28 октомври. Овој пат, продавницата совршено се вклопи во најновиот препознатлив знак на главниот град, но и на регионот – East …

Прочитај повеќе

Ова се најдобрите земји во кои можете да се преселите веднаш

Размислувате да се преселите во нова земја? Според истражувањата, ова се најдобрите земји во кои што луѓето со задоволство се преселуваат. Да тргнеме по ред. КанадаБесплатниот здравствен систем е една од најголемите причини зошто Канада луѓето ја нарекуваат својот нов дом. Канада е неверојатно убава со своите шуми, планински венци …

Прочитај повеќе

Лекција како се победува епидемија: Југославија во 1972 година за само еден месец вакцинираше 18 милиони луѓе

И додека балканските земји некако се носат со кризата предизвикана од коронавирус, истата ги потсети постарите генерации на тоа дека веќе еднаш почувствувале карантин и следење на контактите – кога Југославија во 1972 година успешно ја совлада последната европска инфекција со големи сипаници пред 50 години. Многумина од постарите се …

Прочитај повеќе

„Стела“ со највисока оценка на „Брач филм фестивал“ во Хрватска

Првиот македонски игран фил за деца „Стела“ освои наголем број гласови на присутните гледачи и е оценет со наjвисока оценка – 4.88, на последното издание на Брач филм фестивал во Хрватска, кој се одржа од 11 до 14 август. Филмот се натпреваруваше во категоријата „Детски филм“. По ланската светска премиера, …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Девојките од „The Chicks“ со ново музичко освежување – „Wreckin’ nights“

Tрите девојки од музичкиот бенд „The Chicks“ имаат ново музичко надополнување со видеоспот. Наталија Мејанџиева, Сандра Јорданова и Моника Ѓорѓиева, трите распени „пилиња“ од групата овој пат на својата публика им ја подаруваа песната насловена како „Wreckin’ nights“.Текстот продолжува под рекламата Музиката е дело на Александар Чекреџи, а текстот го …

Прочитај повеќе

„Стела“ го отвори филмскиот фестивал во Брач

stela

Првиот македонски долгометражен филм за деца „Стела“, синоќа, го отвори филмскиот фестивал во Брач, Хрватска. Станува збор за меѓународен фестивал на долгометражни играни филмови каде се прикажуваат новите дела на младите режисери, најчесто нивните првенчиња. Според продуцентот „Дрим Фектори“, Филмскиот фестивал на Брач е млад и динамичен фестивал што се …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Панчо од ДНК „падна“ за шверц со дрога и заврши во затвор!

Panco DNK

Панчо приведен во голема полициска акција за шверц на дрога! Недоволниот прилив на средства и љубовта кон саканата го натерале да се впушти во бизнис со дрога, кој наместо пари за лекување му донесе петгодишна затворска казна! Истата Панчо е спроведен да ја издржува во затворот во Куманово… Ако веќе ништо …

Прочитај повеќе

Жените во овие хороскопски знаци се најчесто оставани поради друга

horoskop-wrozby-1

Понекогаш, во љубовта нештата не функционираат како посакуваме. И покрај тоа што ниедна љубовна приказна не е идентична, и причините поради кои врската се прекинува се различни, не е непознато дека често крајот на врската или бракот се случува поради трета личност. Според Зодијакот, жените родени во овие три хороскопски …

Прочитај повеќе