вторник, 29 септември, 2020

Батали

(ВИДЕО) Филмот „Стела“ е првата еко-продукција во земјава, за снимањето е користена струја, наместо агрегати

stela snimanje

Филмот „Стела“ е целосно снимен на струја, без да се користи ниту еден агрегатор, кој работи на нафта или бензин. Притоа, екипата која го снимаше филмот со себе имаше стаклени пепелници, во кои се фрлаа отпушоците од цигари, се со цел да не се загади околината во која се снимаше. …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Amazon претстави домашен дрон: Ќе гледа дали сте ја исклучиле пеглата, шпоретот и ќе детектира крадец

ring dron amazon

Некогаш остануваме без зборови поради интересните иновации и технолошкиот напредот, а некогаш и поради лудите идеи кои знаат да станат реалност. Таков е и новиот домашен дрон на Amazon кој ќе служи да ја осигура безбедноста на вашиот дом. Amazon тврди дека дронот е дизајниран за да се обезбеди приватност и безбедност …

Прочитај повеќе

Филмот „Стела“ дел од еден од најголемите светски фестивали за детски и тинејџерски филмови

Македонскиот филм „Стела“ ќе биде дел од платформата CINEKID Screening CLUB, која се организира во рамки на еден од трите најголемите светски фестивали за детски и тинејџерски филмови, CINEKID од Холандија. Оваа вест стигна веднаш по македонската и светска премиера на филмот, која во петокот се одржа во градскиот парк …

Прочитај повеќе

Со премиера на македонскиот семеен филм „Стела“ стартува 19. „Синедејс“

Со светската премиерата на првиот македонски семеен детски  филм „Стела“, на режисерот Стојан Вујичиќ и продуцентот Огнен Антов, во продукција на „Дрим фактори“, на 18 септември под слоганот „Филм на секое платнo“ стартува 19. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ (CINEDAYS). Во рамките на овој меѓународен фестивал што годинава …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Од небото паѓаа мртви тела на сите страни- ова е нај апокалиптичната авионска несреќа во Југославија откако се судрија два авиона

avionska nesreka

Во најголемата воздухопловна несреќа во Југославија, поточно во Хрватска во 1976 година загинаа 176 луѓе, а ниту еден не остана жив. Имено на вчерашен ден (11.09.1976) се судрија авион на Бритиш Ервејс и југословенскиот авион ДЦ-9. Глетката била апокалиптична раскажуваат сведоците, а делови од авионите гореле уше додека паѓале кон …

Прочитај повеќе

Денес не треба да се јаде црвена храна, особено не децата: Се празнува Отсекување на главата на Св. Јован Крстител

otsekuvanje glava jovan krstitel

Според народните верувања, денес не треба да се јаде црвена храна, особено не децата, бидејќи потсетува на пролеаната крв на Јован Крстител. Луѓето исто така велат дека денес е добар ден за берење лековити билки. Православните верници на овој ден треба да се придржуваат до строгиот пост – се слави обезглавувањето …

Прочитај повеќе

Една музичка теорија на заговор: Гебелс ја „прештимал“ музиката за да ја зголеми агресивноста кај луѓето

gebels i muzika

Една тешко објаснива промена од цивилизациски размери се случила во 1939-та година, кога по наредба на министерот за пропаганда на Хитлерова Германија, Јозеф Гебелс, сета музика е прештимувана за 8 херци повисоко од тоа што била традиционално изведувана со векови пред тоа. Оваа приказна ќе биде малку потешка за разбирање …

Прочитај повеќе

Оставете го детето да го исфрли бесот преку солзите, така учи како да се справува со емоциите

deca

Дете што вреска на подот во продавница, вика пред тобоганот или не сака да стане од подот во автобусот. Сите сме го доживеале тоа. И оние што мислеле дека станува збор за невоспитани деца брзо го промениле мислењето кога и сами го доживеале првиот тантрум. Изливите на бес се чести …

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Политичар мислел дека ја исклучил камерата, па ја викнал секретарката во својата канцеларија: “Жешката акција” ја гледале колегите на “Zoom”

filipini sex skandal

Службеник во Филипинската влада останал без работа откако бил фатен како има секс со својата секретарка за време на он-лајн конференција. Советот во селото во провинцијата Кавите се собрал за да одржи состанок преку “Zoom”, кога се случило нешто неочекувано. На екранот се појавил шефот Хесис Естил, кој во тој …

Прочитај повеќе

Заборавете на фејк њуз, подгответе се за дипфејк!

deepfake

Дипфејкот, покрај тоа што претставува вовед во нов вид технолошка манипулација, тој е и веројатната идна замена за снимените прислушкувани разговори, кои на светската сцена на политичките интриги кулминираа преку аферата Вотергејт, а во наши локални рамки, својата експлозија ја доживеаја со т.н. „бомби на Заев“. Пишува: Ненад Живановски Веројатно ретко …

Прочитај повеќе