сабота, 23 октомври, 2021

Батали

Како на сон – Држава каде нема даноци, не се враќаат кредитите и се е бесплатно

Денес ќе ве запознаме со земја која сè уште е непозната за многу луѓе. Таа е рангирана меѓу седумте најбогати земји во светот во однос на приходот по глава на жител и животниот стандард. Да, мора да претпоставите – станува збор за Кувајт. Местото каде што бензинот е поевтин од …

Прочитај повеќе

Со гитара и тамбура млади велешани создаваат необичен спој на музика

Филип Анастасов и Мартин Голчев се млади музичари од Велес, кои се обидуваат да ја спојат автентичноста на минатото преку традиционалните инструменти, со убавината на сегашноста, преку современите. За себе велат дека се дуо комбинација, љубители на различни музички жанрови. Нивната идеја им е да направат сплет на традиционалната и рок …

Прочитај повеќе

ТикТок американскиот „државен непријател“ број еден

tik-tok

Апликацијата ТикТок беше создадена во 2016 година, од компанијата Бајт Денс, со седиште во Хонг Конг. Првата година беше практично непозната, но потоа нејзината кинеска верзија Дуин стана мега-популарна во Кина. Целиот концепт  на апликацијата се базираше ( и се уште се базира) на кратки видео записи, обично со музика …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Девојките од „The Chicks“ со ново видео за синглот „Insanity“

the chicks tret singl

Девојките од Велес, триото The Chicks деновиве го издаде видеото за третиот сингл со наслов „Insanity“ од нивниот албум – првенец „Travelers“. Авторскиот тим кој работеше на оваа песна е речиси истиот кој ги создаде и првите две песни од албумот. Музиката и аранжманот е на Александар Чекреџи- Чекре, текстот …

Прочитај повеќе

Почина Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“

Rajko Dujmic

Раjко Дујмиќ, хрватски музичар и водач на поранешните „Нови фосили“, кој заврши во индуцирана кома по сообраќајна несреќа, почина денеска во болницата во Ријека на Сушак. Од средата вечер, тој беше на одделението за интензивна нега на одделот за неврохирургија при Универзитетскиот болнички центар во Ријека во Сушак. Тој беше …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Погледнете како звучи дуетот на македонскиот музичар Пере Јованов со Брајан Меј, гитаристот на Квин

Pere Jovanov ft Brian May

Не се случуваат често дуети на македонски музичари со светски музички ѕвезди. Таква среќа имаше македонскиот виолончелист Пере Јованов од струмичко Куклиш, кој изведе онлајн дует со Брајан Меј, легендарниот гитарист на „Квин“. Тие ја изведуваат нумерата Love of My Life, која Фреди Меркјури, починатиот фротнмен на светски познатиот бенд, …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Австралиските научници го снимија ефектот од носење маска за лице при ширење на Ковид-19

Maski za corona

Маски за лице изработени од платно, веројатно треба да имаат најмалку два слоја, а по можност три, за да се спречи ширењето на вирусни капки од носот и устата кои се поврзани со ширењето на Ковид-19, се вели во студијата за случајот објавена на интернет-страницата на списанието Торакс . Вирусни …

Прочитај повеќе

Samsung со нови модели од Galaxy A серијата

Galaxy A series

Времето е како идеално за долги прошетки и посети на околните планини, градови, како и бројни знаменитости кои ги има нашата земја, а кои можеби досега не сме ги посетиле. Сите тие прекрасни моменти кои се пред нас и активностите кои што ќе ги доживееме, еден ден ќе бидат само …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Фонтаната во „Младински“ за некого е базен!

Romi vo fontana

За најголемиот дел велешани фонтаната во Младинскиот парк, која од неодамна повторно работи, е место за уживање, посебно во вечерните часови. Во неа „уживаат“ и деца од ромска националност, но на еден поинаков начин. Тие го искористија топлото време да се искапат во неа, изведувајќи разни „лудории“. Сепак, овие млади …

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп 10.07.2020

horoskop-wrozby-1

Овен Ако чувствувате одреден притосок на работното поле, тргнете се на страна и размислете двапати пред да пресечете. Љубовта е одраз на вашата внатрешна убавина, вие сакате без да барате нешто за возврат. Бик Денеска ве очекуваат професионални предизвици, засукајте ги ракавите и не откажувајте се уште на почетокот. Не …

Прочитај повеќе