Вести

Закажана лидерска средба, од ВМРО-ДПМНЕ разбрале преку медиумите

Жалиме за агендата на Мицкоски, кој работи само 2 часа дневно, лидерската ќе биде во 12 часот, велат од СДСМ. „Жалиме што ќе мора да му ја нарушиме агендата на Христијан Мицкоски, кој очигледно, како што потврдува неговата ДПМНЕ, работи само два часа во текот на денот, од 9 до …

Прочитај повеќе

Велешкото виногорје домаќин на првиот светски натпревар за сортата вранец

За првпат во светот ќе се одржи меѓународен вински натпревар посветен на сортатавранец – Vranec Selection by CMB. Оваа специјална манифестација, чиj домаќин е здружението „Вина од Македонија“, е во организција на еден од најстарите европски вински натревари Concours Mondial de Bruxelles. Настанот ќе се одржи во периодот од 5 …

Прочитај повеќе

Германска економија се враќа во игра, инфлацијата падна на 3,2%

Според прелиминарните проценки, годишната стапка на инфлација во Германија во ноември падна на 3,2% на годишно ниво, од 3,8% во октомври, соопшти германската федерална служба за статистика – Дестатис. „Ова е најниското ниво на инфлација забележано во Германија од јуни 2021 година“, се наведува во соопштението. Цените на храната се …

Прочитај повеќе

Четврти ден продолжува потрагата по исчезнатата Вања Ѓорчевска

Vanja Gjorgievska kidnapirana

Како што вчера информираа од МВР, распишана е меѓународна потерница од страна на Интерпол. Од полицијата велат дека за пронаоѓање на 14-годишното девојче е постапено веднаш, вклучени се целосните капацитети на полициските служби на највисоко ниво, извршени се низа разговори со лица блиски на малолетничката и прегледани се камери. Податоците …

Прочитај повеќе

Видиќ: Морам ли прво да одам во затвор за да добијам некоја функција во српскиот фудбал?

Nemanja Vidic

Познатиот српски фудбалер Немања Видиќ, кој на почетокот на годината поднесе кандидатура за претседател на Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС) и набрзо се откажа од кандидатурата, јавно праша дали прво треба да оди во затвор за потоа да може да обавува некоја функција во српскиот фудбал. „А како тоа Драган …

Прочитај повеќе

(ВО ЖИВО) Почна министерскиот состанок на ОБСЕ

Главниот град Скопје е домаќин на 30. Министерски совет на организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ. Станува збор за најголемиот меѓународно-политички настан организиран во земјава на кој учествуваат околу 1000 делегати од 57 земји членки на организацијата и земји партнери.присуствуваат шефовите на дипломатиите на најголем број од …

Прочитај повеќе

Од утре се враќа евтината струја

Stedenje na struja

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски синоќа најави дека од утре од 13.00 до 15.00 часот домаќинствата ќе имаат на располагање и плаќаат дневна евтина тарифа за електрична енергија. „Со воведување на дневната евтина тарифа домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа евтина електрична енергија во текот …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Благој Шалев: Пред 20 години во Брако започнавме со многу ограничени ресурси но со многу голем ентизијазам

Шалев ко-сопственик на БРАКО, дел од помладата генерација, во своето обраќање на 20 годишнината потсети на почетоците, кога фабриката започна со ограничени ресурси, со стотина вработени и 400 тони готов жичен производ, но со нов менаџмент кој имаше јасна визија, желба за работа и храброст. Во овие 20 години БРАКО …

Прочитај повеќе

„Нема струја за електричниот стол“ на велешкиот театар гостува во Белградско драмско позориште

Nema struja za elektricniot stol teatar

Ансамблот на велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов- Џинот“ вечерва гостува на големата сцена „Оливера и Раде Марковиќ“ во Белградско драмско позориште со претставата „Нема струја за електричниот стол“. Работена по текст на современиот бугарски писател Александар Секулов во режија на Дејан Пројковски. Во дуо драмата играат Васил Зафирчев како осудениот …

Прочитај повеќе

Времето денеска променливо облачно со појава на дожд

Veles 30 Noemvri 2023

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со појава на магла по одделни котлини. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне до 11 степени. Содржината продолжува под рекламата Попладне од запад облачноста ќе се зголемува и преку ноќта во крајните западни делови ќе има услови за појава …

Прочитај повеќе