Занимливости

Илон Маск најави враќање на суспендираните профили на Твитер

Ilon Mask

Новиот сопственик и шеф на Твитер, Илон Маск објави дека ќе ги врати суспендираните сметки на неговите корисници на социјалната мрежа следната недела, доколку тие не го прекршат законот. Запрашани претходно во анкетата на својот профил дали Твитер треба да понуди „општа амнестија на суспендираните сметки под услов да не …

Прочитај повеќе

Морничави урбани легенди од Велес: Духот на девојката која го чека својот сакан, „опседната“ куќа

Водопадот на црниот камен кој ви кажува дали сте грешни, жената во бело која шета на полноќ покрај Вардар, детските гласови кои се слушаат под желeзниот мост, или германската „опседната“ куќа се само дел од многуте урбани легенди кои се дел од раскажувањата на велешани. Урбаните легенди, како такви, се …

Прочитај повеќе

Маск отпушти половина од вработените во Твитер

Ilon Mask

Новиот сопственик и директор на „Твитер“, Илон Маск, ја бранеше одлуката за драстично кратење на работните места, велејќи дека немал избор зашто компанијата губела над четири милиони долари на ден. Шефот за безбедност и интегритет во „Твитер“, Јоел Рот, навести дека 50% од вработените низ светот вчера добиле отказ. Маск …

Прочитај повеќе

Шефот на Твитер најавува месечна претплата од 8 долари за верификуваните Твитер профили

Ilon Mask

Новиот шеф на Твитер, Илон Маск, денеска изјави дека страницата ќе наплатува 8 долари месечно за да ги потврди сметките на корисниците, тврдејќи дека планот ќе го наруши „тековниот систем на господари и селани“ на платформата и ќе создаде нов прилив на приходи за компанијата. Објавата доаѓа неколку дена откако …

Прочитај повеќе

(Видео) Влегувам во седиштето на Твитер, имајте го тоа на ум

Ilon Mask

Илон Маск, сопственик на компанијата „Тесла“ и извршен директор на „Спејс Икс“, објави видео-снимка на која е прикажано како влегува во Твитер во пресрет на истекот на рокот за реализација на купопродажбата на социјалната мрежа за 44 милијарди долари. Притоа со себе носеше нешто што потсетуваше на порцеланско лавабо по …

Прочитај повеќе

Велешанката Татјана Јанушева во кампања на Miss Sixty

Во најновата кампања на познатиот италијански бренд Miss Sixty едно од заштитните лица е нашиот интернационален модел Татјана Јанушева. Кампањата беше изработена на неколку познати локации во Париз и околинатаво само неколку дена. Како заштитно лице токму на овој бренд во претходните кампањи беше и супермоделот Бела Хадид. Татјана во последнава година …

Прочитај повеќе

Слушајте ја својата мајка

Majka i sin

Кога бев мал, мајка ми ми рече да не излегувам без капа во зима. Не ја послушав, па денес имам хронична инфекција на синусите. Во основно училиште таа ме замоли да ја пишувам домашната задача навреме. А јас функционирав кампањски, без разлика колку би ме чинела таа навика. Во средно …

Прочитај повеќе

Највредните лекции што татковците можат да им ги пренесат на децата

Tatko i Kerka

Родителството е важна и напорна животна улога која претставува предизвик за татковците и мајките и чиј исход е неизвесен. Да се ​​биде добар родител воопшто не е лесно. Кога зборуваме за родителството, најмногу мислиме на мајчинството, додека татковците често се во втор план. Улогата на таткото во воспитувањето и развојот …

Прочитај повеќе

Првакот во лежење на Црна Гора: Не се ни загреав

Заврши 12-от натпревар во лежење, кој традиционално го организира Етно селото Црна Гора во Брезни. Титулата за најопуштен ја освои Жарко Пејановиќ, познат како „Кнеле“ од Забјела. По приближно 60 часа лежење, титулата шампион во лежење оди кај Пејановиќ. Од деветте натпреварувачи кои учествуваа на овогодишниот натпревар, за титулата се …

Прочитај повеќе

Родителите што многу зборуваат имаат попаметни и попослушни деца

deca i roditeli

Откриена е врска помеѓу децата што редовно разговараат со возрасните и нивните невербални способности, како што се расудување, аритметика и свесност за формите. За потребите на студијата, научниците поставиле уреди за снимање во облеката на одреден број деца (107) на возраст од две до четири години. Слушајќи ја секојдневната интеракција …

Прочитај повеќе