Спорт

Коронавирусот не му пречи на Белоруското фудбалско првенство

Juve

Скоро 15 000 луѓе се заразени со коронавирус, а 93 починати во Белорусија, но фудбалскиот шампионат продолжува. Белоруската лига е единствена во Европа што не се прекина заради пандемија. Белорусија е единствената земја во Европа што игра професионален фудбал за време на пандемијата. Машката лига започна минатиот месец, а женската …

Прочитај повеќе

Ќе има, или ќе нема фудбал во Италија?

juventus-inter-102__v-gseagaleriexl

Фудбалот во Италија веќе некое време е на пауза поради коронавирусот. Претседателот на Фудбалската федерација на Италија, Габриеле Гравина, вели дека не сака да ја потпише смртта на Калчото со недоигрување на сезоната, но властите притискаат кон одлука сепак Серија А да биде конечно прекината. Реномираниот “Кориере дело спорт”, открива …

Прочитај повеќе

Го бараат ПСЖ, Сити, Јунајтед, а ќе заврши во Њукастл

Kulibali 1

Њукастл Јунајтед наводно ќе испрати понуда за Калид Кулибали од Наполи, откако клубот ќе го преземе саудискиот принц Мохамад бин Салман. Преговорите околу купувањето на клубот се во напредна фаза, и кога ќе заврши договорот, сериозен капитал ќе влезе во Њукастл. Како ново тренерско име се спомнува Лучијано Спалети, а …

Прочитај повеќе

Италијанските екипи наскоро се враќаат на тренинг

Меаца-сан сиро

Џузепе Конте, Премиерот на Италија потврди дека мерките за изолација ќе бидат намалени на 4 мај. Тоа значи дека клубовите можат наскоро да се вратат на зелениот терен, и да почнат со подготовка за периодот што следува. Јавни собири ќе нема уште долго време, рестораните, локалите и стадионите ќе бидат …

Прочитај повеќе

Нема фудбал до 2022 година?

Football 22.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) бара од УЕФА и челниците на наголемите европски фудбалски клубови да ги одложат сите клупски и репрезентативни настани до крајот на 2021 година, пренесуваат италијанските медиуми. Според пишувањата на „Ла Република“, тоа би значело и крај за одржување на Европското првенство, кое беше одложене од ова, …

Прочитај повеќе

Евролигашите се подготвуваат за следната сезона

Makabi Panatinaikos

Во периодов нема кошарка на терените поради пандемијата на коронавирус. Но тоа не ги спречува клубовите да размислуваат за својот ростер за следната година. Еве некои од трансферите кои се во најава. Тарик Блек преговара со Макаби за продолжување на договорот. Дали соработката ќе продолжи, останува да се види со …

Прочитај повеќе

Санчо се договорил со Јунајтед, тврдат медиумите од островот

sport-preview-sancho-man-utd

Играчот на Борусија Дортмунд, Санчо е се поблиску да стане нов играч на Манчестер Јунајтед. Англиските медиуми тврдат дека крилото на Борусија Дормунд, се договорил со Јунајтед околу своите примања. Според медиумите Санчо во Јунајтед, ќе заработува 400 илјади фунти неделно. Останува да видиме дали овие информации се точни. Трансферот …

Прочитај повеќе

Се создава нов моќен премиерлигаш

mohammed_bin_salman

Новите Саудиски сопственици на Њукастл Јунајтед ќе инвестираат дури 250 милиони евра во клубот за да го вратат клубот во Лигата на шампионите, каде последен пат играа во сезоната 2002/03. Додека се чека официјалната потврда на Премиер лигата за промена на сопственоста на клубот, на Сент Џејмс Парк веќе се …

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Ем фудбалери, ем пејачи

93901611_1873153692992065_2320380992474316800_n

Иако снимката е од пред скоро година ипол, убаво е да се чујат како дечињата на Ф.К Борец Јуниор од Велес, во еден глас ја пејат песната “КИЛОМЕТРИ” на нашиот популарен пејач, Влатко Лозаноски. Ф.К Борец Јуниор ви го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

Прочитај повеќе

Заврши ракометното првенството во Унгарија

manaskov_vp

Ракометната федерација на Унгарија стави крај на ова првенство, по речиси еден месец пауза. Сезоната е поништена поради епидемијата од коронавирусот, тоа значи дека нашиот репрезентативец Дејан Манасков и неколку поранешни играчи на Вардар, нема да можат да се борат трката за титулата во Унгарија. Во моментот кога беше запрено …

Прочитај повеќе