Вести

Тече рокот за приговори за резултатите од изборите

Glasanje 2020

По објавувањето на конечните неофицијални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули, течат роковите за приговори и жалби за спроведувањето на изборниот процес и за сумирањето на резултатите. Секој подносител на листа на кандидати во постапката за гласање, сумирање и утврдување резултати од гласање може да …

Прочитај повеќе

Поради коронавирусот црногорскиот туризам трпи големи штети

crna-gora-more-265395

Околу 12 000 туристи престојуваат во Црна Гора до средината на јули, што е пад од 92 проценти во однос на истиот период во 2019 година. Податоците за толку огромниот пад на туризмот во Црна Гора покажуваат дека падот на приходите од туристичката сезона би можел да биде значително поголем …

Прочитај повеќе

Приведени членови на избирачки одбори од Кавадарци

Kavadarci plostad

Околу четириесет лица вечерва се повикани на разговор во полициската станица во Кавадарци, поради сомнежи за организирање изборни нерегуларности, објави порталот Дума. Портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски ја потврди информацијата и најави повеќе детали за утре. Според неофицијални информации на порталот, четириесетина лица, членови на избирачки одбори, инаку членови на …

Прочитај повеќе

Нема новозаразени велешани, вкупно 94 нови случаи во целата држава

Klinika za infektivni bolesti

Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 49-Куманово 2-Штип 8-Прилеп 1-Тетово 6-Струга 2-Гостивар 13-Кочани 2-Свети Николе 9-Кичево 2 Починати се 8 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден …

Прочитај повеќе

Митко Јанчев бара смена на Мицкоски од кормилото на ВМРО ДПМНЕ

mitko-jancev 997x485

Апсолутно е нормално да се постави прашањето за промена на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Дојде време за ова прашање Ова се последните изгубени избори, четврти по ред – загуби на локалните избори, го загуби референдумот, претседателските и сега парламентарните избори. Ова за бугарската агенција БГНЕС го изјавил градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, откако …

Прочитај повеќе

СДСМ: Со изјавата дека е победник на изборите, Мицкоски го потцени народот

sdsm sediste

СДСМ експресно реагираше на изјавата на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој на прес конференцијата попладнево рече дека неговата партија требала да формира влада, бидејќи освоила повеќе пратенички мандати од СДСМ, ако се изземеле мандатите на БЕСА. „Христијан Мицкоски е изгубен во сопствените заблуди, па заборавил и да бори. …

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ние треба да формираме влада

mickoski kriva palanka

Христијан Мицкоски, лидерот на опозицијата, денеска, ден по предвремените парламентарни избори, изјави дека неговата партија има најголем кребилитет да формира влада и дека нема да прифати никакви услови за формирање нов владин состав. „Кога ќе се исклучи БЕСА, ние имаме повеќе гласови од СДСМ на овие избори. Имаме кребилитет да …

Прочитај повеќе

Според податоците на СДСМ, во Велес разликата е 1100 гласови за опозицијата

izbori_2020_1

Велешкиот огранок на СДСМ ги испрати првичните неофицијални резултати од гласањето во Велес, кои ги обработил нивниот аналитички центар. Според овие резултати, гласовите на двете партии не се разликуваат многу од она што го објави аналитичкиот центар на ВМРО ДПМНЕ од Велес. Од СДСМ пресметале дека нивната коалиција освоила 9261 …

Прочитај повеќе

Тепачка пред кафе бар во велешката сала „Гемиџии“

policija-mk

Тепачка пред кафе бар во спортската сала „Гемиџии“ се случила ноќеска, половина час по полноќ. Се степале четворица млади луѓе, двајца велешани и дцајца жители на селото Горно Оризари. „На 16.07.2020 околу 00.30 часот во СВР Велес било пријавено дека пред кафе бар во СРЦ „Гемиџии“ во Велес бил нарушен …

Прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ: Во Велес победивме со 1200 разлика СДСМ: Разликата е 845 гласа

vmro sdsm1

Во недостиг на официјални резултати од вчерашните избори од ДИК, чиј веб сајт не работи од синоќа, партиските штабови излегуваат со број на гласови, по нивното пребројување. ВМРО ДПМНЕ тврди дека според нивните податоци, во Велес го победиле СДСМ со разлика од 1206 гласа. Ова се резултатите според партискиот штаб …

Прочитај повеќе